רישום דומיינים – בדיקת דומיין פנוי

בניית מערך אתר האינטרנט מתחילה עוד לפני שמתפנים לחשוב על כותרות ועל תת כותרות מתאימות ואפילו על התוכן עצמו, אלא כבר בשלב בחירת הדומיין לאתר, כזה שיהיה קליט ומזמין דיו, כדי שקהל הגולשים יזכור אותו וירצה לבקר בו.

אלא שהרבה בעלי אתרים, אשר עומדים בנקודה שבה הם נדרשים לרכוש דומיין לאתר שלהם, שואלים את עצמם 'היכן מתחילים?'. במטרה לענות על השאלה הזו, ולבחון מהו תהליך רכישת הדומיין וכיצד ניתן לבדוק האם דומיין מסויים הוא פנוי, הכנו את המאמר הבא.

מהו דומיין?

בדיוק כפי שלכולנו יש שם, אשר באמצעותו ניתן לאתר אותנו בדפי זהב או בכל אמצעי חיפוש אחר לדוגמא, כך גם לאתר האינטרנט שלנו צריך להיות שם, והוא הדומיין. הדומיין מאפשר לגולשים המחפשים את האתר, להקליד את הדומיין ישירות בשורת הכתובת בדפדפן.

בנוסף, כדאי גם להכיר את הסיומות הפופולריות של הדומיינים כיום: דומיין ישראלי יסתיים בהכרח בסיומת co.il/org.il בעוד שהסיומות הבינלאומיות הן מעט מגוונות יותר: com/org/net/info. כדי לשאול את עצמכם איזו מהכתובות להעדיף, את הישראלית או את זו מחו"ל, עליכם לבחון את צרכי האתר ואת קהל היעד שלכם.

במידה והאתר מכוון לישראלים בלבד, רכישת דומיין ישראלי תועיל לו ותעודד יותר כניסות לאתר. לעומת זאת, אם אתם מכוונים לשוק בחו"ל, כמו לדוגמא ליורדים מהארץ או ליהודי התפוצות, הרי שרכישת דומיין אחד או יותר מחו"ל עשויה להועיל לכם.

כמה עולה דומיין ולכמה זמן ניתן לרשום דומיין?

על פניו נשמע כי רישום דומיין חדש הוא צעד גדול ומפחיד, אבל בפועל אנחנו מדברים על עלויות זניחות יחסית. רכישת דומיין בחו"ל עולה 7$ לשנה בלבד, בעוד שרכישת דומיין ישראלי עולה בממוצע 75 ₪ לשנה. כפי שניתן לראות, קיימים פערים משמעותיים בעלויות בין דומיין ישראלי לבין דומיין מחו"ל, ולכן מומלץ לבחור בספק שלא גובה עמלות גבוהות מאוד בעבור התיווך, כפי שקורה לא פעם.

חתונה קתולית?

על אף שבניית האתר הוא בדרך כלל תהליך ארוך טווח, קיימת אפשרות לרכוש דומיין רק לתקופה של שנה, כך שלא מדובר בחתונה קתולית. ניתן מראש לבחור האם תצטרכו להתחייב לשנה, לשנתיים וכן הלאה, כאשר ככל שתבחרו בפרק זמן ארוך יותר, כך העלויות תהיינה זולות יותר- אם כי לא מדובר בהפרשים משמעותיים.

בנוסף, באפשרותכם לבחור האם להעדיף שירות מתחדש, דהיינו שירות שמתחדש אוטומטית בסיום תקופת ההתחייבות או שמא לבחור בשירות רגיל, שיטיל עליכם את האחריות לזכור את תאריך הפסקתו. בדרך כלל אפשרות החידוש היא עדיפה, שכן אם תשכחו את התאריך אתם עשויים לאבד לעד את הדומיין שלכם.

וכך נולד לו שם

בדיוק כפי שאתם משקיעים זמן רב בהגדרת תצורת ומאפייני האתר, כך כדאי גם שתשקיעו מאמצים דומים בבחירת הדומיין. הוכח שלגולשים יש נטייה להעדיף דומיינים קליטים ומקצועיים, זה לא רק מקל עליהם לזכור את הכתובת של האתר, אלא גם נוסך בהם תחושת בטחון ואמינות באתר עצמו.

קחו לדוגמא את הדומיין  URL.co.il, מדובר בדומיין שמצליח להיות קליט מאוד ומתחבר לעולם המושגים שכולם מכירים. במקביל ברור מאוד לאיזה תחום משתייך הדומיין ובכך הוא גם מלמד במה עוסק האתר, שהרי טבעי שדומיין בשם URL יעסוק בעולם האינטרנט.

כיצד בודקים דומיין פנוי?

גם אם תצליחו לחשוב על הדומיין המבריק ביותר, עליכם לקחת בחשבון שיכול להיות שמישהו כבר חשב עליו לפניכם, ולכן חשוב מאוד לבחור דומיין שהוא לא רק יצירתי אלא גם פנוי. למרבה המזל ישנם אתרים כמו www.liveDNS.co.il  ו-godaddy.com המאפשרים לבעל האתר להקיש את הדומיין עליו חשב ולבדוק האם הוא זמין לו או לא.