אחסון אתרים – מונחים מקצועיים

עולם אחסון האתרים מרתיע אנשי מקצוע רבים שאינם מגיעים מהתחום ומתבקשים להעלות את האתר שלהם אונליין, אך בפועל לא מדובר בעולם סבוך מאוד, אלא מספיק להכיר כמה מונחים חשובים כדי להתמצא בתחום והחשוב מכל – לבחור בחברת אחסון האתרים המתאימה.

מאחר ולבעלי עסקים לא תמיד יש את הזמן הדרוש כדי לצלול וללמוד לעומק תחומים המשלימים לתחום עיסוקם, החלטנו לרכז עבורם מילון מונחים מקצועיים הקשור לאחסון האתרים, על מנת שידיעתו תספיק בכדי להתמצא בתחום, ולו ברמה בסיסית.

תעבורה חודשית

חשוב להבין שהאתר הוא כלי דינמי שלא עומד במקום – אנשים רבים מבקרים בו, צורכים בו מידע, לעתים מורידים ממנו קבצים או מעלים אליו קבצים. תעבורה חודשית מייצגת את כמות המידע החודשית אשר מועברת אל האתר ומחוצה לו. כשאנחנו אומרים מידע, הכוונה היא לרכיבים שונים הקשורים לאתר, כמו לדוגמא HTML, קבצי תמונות, גרפיקה וכד'.

שטח אחסון

אם הסעיף הקודם מדד כמות מידע, הסעיף הבא הוא מוחשי יותר ומודד נפח. כשמדברים על שטח אחסון מתכוונים לחלק מהשרת אשר מוקדש לצורך אחסון רכיבי האתר וקישורם לאינטרנט. מטבע הדברים, ככל שהאתר יהיה כבד וגדול יותר, כך ידרש לו שטח אחסון מכובד יותר על גבי השרת.

דומיין

כדי שגולשים יוכלו לקבל גישה לאתר שלכם, עליו להכיל כתובת, בדיוק כמו שלכל בית יש כתובת שבאמצעותו ניתן לאתר את המקום עצמו. הדומיין מאפשר לגולשים להקליד את השם הרלוונטי בשורת הכתובת בדפדפן ולהגיע ישירות לאתר. הדומיין יכול להיות ישראלי או בינלאומי, אך החשוב מכל הוא שיהיה קליט ויתחבר למונח המושגים של האתר עצמו.

מערכת הפעלה

כאשר בוחרים לאחסן אתר יש לבחור באחת מתוך שתי מערכות הפעלה: לינוקס ווינדוס. כדי לבחור במערכת ההפעלה המתאימה, יש להסתמך על שפת התכנות שבאמצעותה נוצר האתר, שכן הגבלים חדשים של חברת מייקרוסופט משייכים את שפות התכנות שלהם למערכת הפעלה ספציפית.

מערכת הפעלה מסוג לינוקס תתאים למי שהאתר שלו בנוי בשפות HTML, PHP ו-MYSQL. לעומת זאת, אתרים הבנויים בשפות תכנות  ASP/ASP.net יחייבו את הלקוח לבחור במערכת הפעלה מסוג וינדוס. על אף ששתי מערכות ההפעלה נחשבות למצויינות, מערכת ההפעלה וינדוס נחשבת ליקרה יותר, היות והיא מבוססת על רכישת רשיונות בתשלום.

תיבת דואר אלקטרוני

אחסון אתרים מאפשר לבעל העסק להגדיר כתובת דואר אלקטרונית עם דומיין משלו, עפ"י התבנית: name@yourdomain.com. מדובר בתוסף חשוב, שכן הוא מאפשר לשדר תדמית רצינית ומקצועית יותר עבור כל האנשים עמם מתכתב בעל העסק. מדובר בתוסף שעובד על אותו עיקרון כמו של ספקיות האינטרנט, המעניקות לנו עם ההצטרפות כתובת דואר אלקטרוני עם הדומיין של הספק.

אחסון אתרים שיתופי

אחסון אתרים שיתופי פועל על בסיס קומונה: מדובר בשרת פיזי אחד, המכיל הרבה אתרים מתחומים שונים ושל לקוחות שונים. פרט לחלוקת המיקום, כל האתרים חולקים יחדיו את המעבד, את הזכרון, את תעבורת הנתונים הכללית ומאפיינים נוספים של השרת.

מדובר באפשרות נוחה המאפשרת לבעלי האתרים לאחסן את האתר שלהם בזול וללא צורך בידע טכני נרחב. הבעיה מתעוררת כאשר ישנו אתר בעל צרכים נרחבים אשר לא מספיק לו לקבל רק נתח קטן מהעוגה- שהיא במקרה הזה השרת, אלא הוא זקוק לתכונות מתקדמות יותר ולכן הוא יצטרך שרת ייעודי או שרת וירטואלי.

ממשק ניהול

ממשקי ניהול נועדו כדי לאפשר ללקוח עצמו חופש פעולה בכל הנוגע לאחסון האתר שלו, על מנת שיוכל לבצע פעולות באופן עצמאי ולעקוב אחר הנעשה, מבלי להיות תלוי אך ורק בחברת אחסון האתרים. ממשקי הניהול הם ידידותיים למשתמש וניתנים לבחירה מתוך שתי מערכות עיקריות: Cpanel ודיירקט אדמין.